Aluskreemid Välispidine ravi Seespidine ravi Valgusravi Kliimaravi Psoriaasi Liit Psoriaasi_Liit
Eesti Psoriaasi Liit

Üldist

Psoriaasi raviks on soovitav pöörduda nahaarsti poole. Ravi määramisel võtab arst aluseks järgnevaid asjaolusid:

  • Patsiendil olev psoriaasi tüüp
  • Psoriaasi intensiivsus ja leviku suurus
  • Patsiendi varasem ravi ja selle mõju
  • Patsiendi elustiil ja ravivõimalused
  • Vanus ja sugu
  • Naha tüüp (nahk näol vajab erinevat ravi kui nahk jalgadel).
Koos patsiendiga koostab arst raviskeemi, mille alusel hakatakse psoriaasi ravima. Õige ravi väljatöötamine konkreetsele patsiendile võtab tavaliselt palju aega ja nõuab nii arstilt kui ka patsiendilt kannatlikkust ja pikka meelt. Üsna tavaline on, et tuleb järgi proovida erinevaid ravimeetodeid: erinvad kreemid ja salvid, valgusravi, sisemised ravimid, kliimaravi. Kõige selle eesmärgiks on aga leida sobivaim ravi konkreetse patsiendi konkreetse psoriaasi jaoks. Seda seepärast, et ühel ja samal patsiendil võib psoriaas esineda erinevatel kehaosadel ja tavaline on, et iga kehaosa (peanahk, jalad, keha, nägu) jaoks tuleb otsida oma tõhus ravimeetod.

Erinevaid ravimeetodeid on vägagi palju. Allpool toome ära mõningad erinevad ravimeetodid. Vaatleme ka erinevate psoriaasitüüpide ravi eraldi.

Tavaliselt alustatakse psoriaasi ravimist kettude eemaldamisega nahalt, sest ei ravimid ega ka valgus ei mõju efektiivselt läbi kettude. Kettude eemaldamiseks kasutatakse tavaliselt aluskreeme või õlisid.

Kui ketud on eemaldatud kasutatakse psoriaasi ravimiseks välispidiseid ravimeid (tavaliselt kreemid ja salvid) ning valgusravi. Raskemate psoriaasivormide korral kasutatakse seespidiseid ravimeid.

Võimaluse korral on soovitav regulaarselt kasutada kõige loomulikumat ravivormi kliimaravi. Kliimaravi on soovitav kasutada regulaarselt ka siis kui psoriaasi parasjagu nähtaval ei ole, sest kliimaravil on ka profülaktiline toime.

Erinevad psoriaasi tüübid nõuavad erinevat ravi. Sellisteks on näiteks psoriaas näonahal, psoriaas peanahal, psoriaatiline artriit, psoriaas küüntel ja muud eksootilised psoriaasitüübid.Eesti Psoriaasi Liit

PK 674, EE0026 Tallinn

1998 Eesti Psoriaasi Liit