Psoriaasi vormid Psoriaasi Liit Psoriaasi_Liit
Eesti Psoriaasi Liit

Mis on psoriaas?

Psoriaas ehk soomussammaspool on pärilik krooniline nahahaigus, mis ei nakka. Psoriaatikuid on Eestis 2-3 protsenti elanikest, mis on ligilähedastelt samapalju kui näiteks suhkruhaigeid või liigesereumat põdevaid inimesi.

Psoriaas on individuaalne haigus, mille haiguspilt ja kulg erinevad eri inimestel. Haiguse meeliskohtadeks on põlved ja küünarnukid, peanahk ja ristluud ehk kohad, mis on vastuvõtlikud hõõrdumistele.

Psoriaas saab tihti alguse angiini või mingi muu põletikulise haiguse tagajärjel psoriasis gutatana ehk väikeselaigulise psoriaasina. See levib kogu kehale selgepiiriliste punaste laikudena, kus on pisut õhukest koorikut. Kui sellises staadiumis hoolikalt ravida, siis võib mööduda aastaid, enne kui psoriaas kordub.

Psoriaasi tekkepõhjus on, hoolimata jätkuvatest uurimustöödest senini tundmata. Psoraasi puhul on probleemiks see, et marrasnaha rakud arenevad liiga kiiresti. Nahale tekib rakkude kuhjatis. Kui rakud vananevad, siis tavaliselt tõusevad need naha pinnale, sarvestuvad ning eralduvad. Psoriaatiku nahas ei jõua rakud küpseda, vaid sarvestunud rakud takerduvad üksteise külge. Nii sünnib laike kattev kõõmakiht (ketud). Kui kraapida ketud ära, jääb järele punane verdimmitsev ala. See on märk sellest, et ketukihi all on normaalsest kiirem vereringlus. Psoriaatiku nahk on tavalisest paksem ja samas kergemini vigastatavam.

Psoriaas on päriliku eelsoodumusega haigus. Kui see on ühel vanematest, siis ühel neljast lapsest võib olla eelsoodumus psoriaasile. Kui mõlemal vanematest on psoriaas, siis kolmel lapsel neljast võib erinevatel elustaadiumitel tekkida psoriaas. Haigus esineb ühesuguse sagedusega nii naistel kui ka meestel. Haigus võib mõnel sugupõlvel vahele jääda.

Sageli tekib psoriaas murdeeas, mil väljanägemist peetakse eriti tähtsaks ja haigestumine võib tunduda siis eriti raskena. Kuid haigus võib ilmneda millises vanuses tahes imikust raugaeani.

Pärilikule eelsoodumusele lisaks on vajalik mingi väline põhjus sümptoomide esilekutsumiseks. Nendeks võivad olla naha põletus päikese käes, lõikehaav või psoriaatikule mittesobiv ravim. Ka stress võib käivitada psoriaasi. Needsamad põhjused võivad halvendada ka juba olemasoleva haiguse kulgu.

Eesti Psoriaasi Liit
PK 674, EE0026 Tallinn

1998 Eesti Psoriaasi Liit