Ketu 2/96 (5) Psoriaasi_Liit
Eesti Psoriaasi Liit

Soovitused ja keelud psoriaatiku naha hooldusel

  1. Suhtuge positiivselt oma seisukorda. Psoriaas kaob vaid siis, kui leiate ravi, mis on parim Teile. Ärge unustage, et Teie psoriaas on unikaalne ja need ravimeetodid, mis sobivad ühtedele, ei sobi alati teistele. Kui ravite end oma arsti juhatusel, siis katsuge ühiselt leida just Teile sobiv ravimeetod.
  2. Hulgaliselt leidub õpetusi, kuidas ravida psoriaasi. Võite lugeda sellest ajalehtedest, raamatutest ning ka sõbrad soovitavad. Aga ärge proovige omaalgatuslikult kõike, mida soovitatakse, sest see võib Teie olukorda hoopis raskendada. Enne ravi algust konsulteerige ALATI oma nahaarstiga. Las arst jälgib regulaarselt ravi kulgu.
  3. Vältige võimalikult palju stressi - nii vaimset kui füüsilist.
  4. Püüdke hankida kõikvõimalikku infot oma haiguse kohta: a) oma arstilt; b) oma nahaarstilt; c) raamatukogust; d) psoriaasiliidust.
  5. Psoriaas ei ole nakkushaigus. Te ei või sellesse nakatuda ega kaaslasi nakatada. Psoriaas on pärilik geneetiline haigus.
  6. Tutvuge hoolsalt ravimite kasutusjuhenditega.
  7. Rääkige oma haigusest sugulastele ja sõpradele. Las nad teavad, et Teil on psoriaas. Näidake neile kergesti nähtaval olevia haiguskoldeid ja rääkige neile, mis see on. Mida rohkem inimesi psoriaasist teab, seda enam teid mõistetakse.
  8. Vastu ihu kasutage võimalikult palju puuvillaseid riietusesemeid. Puuvill on looduslik kiudaine, mis imeb endasse higi, rasva ja rasvaseid lahuseid. Kandke lahedaid riideid, eriti haiguse raskes staadiumis.
  9. Olge enda vastu heasüdamlik. Ärge haletsege ennast. See on aja raiskamine. Tegelege harrastustega, käige kinos, jalutage, sööge hommikusöök voodis ning veel parem, las keegi toob selle hommikusöögi Teile voodisse.
  10. Te ei ole üksi. On kümneid tuhandeid, kes põevad psoriaasi. Otsige mõni omataoline, kellega vestelda.
  11. Psoriaas ei ole allergia. Kuid kui Teil on allergia, siis ravimisel võtke arvesse, kuidas see võib mõjuda Teie psoriaasile.
  12. Mida rohkem inimesed teavad psoriaasist, seda mõistlikumalt nad sellesse suhtuvad.
  13. Tuleb arvestada, et dieet avaldab mõju psoriaasi arengule. Sveitsi Psoriaasi Liit on koostanud nimekirja toitudest, mis sobivad psoriaatikutele ja mis mitte.

    • SOBILIK DIEET:
    • TOIDUAINED: rosmariin, oregon, tüümiam, marjoraan, loorber, ingver, basiilika, punane pipar, kardemon, safran, sibul, küüslauk, petersell, murulauk, tomat, puuvili, äädikas, kodune majonees.
    • ALKOHOOLSED TOOTED: siider, marjavein, õlu, viski, dzinn, rumm, viin, puuviljabrändi.
    • PÄHKLID, ÕLID, RASVAD: mandel, kookospähkel, päevalilleõli, oliivõli, maisiõli, sojaõli, või, päevalillemargariin, kookosvõi.
    • TOIDUD: toidud, mis sisaldavad viinamarju või viinamarjamahla, toores juurvili, kalapasteet, kala, leib, jogurt, või- ja mandliküpsised, kookuspähklitel põhinevad toidud.
    • TSITRUSVILJAD: puuviljaliha, toormahl.


    • MITTESOBILIK DIEET:
    • VÜRTSID JA MAITSEAINED: pipar, nelk, köömned, aniis, kaneel, paprika, sinep, muskaatpähkel, tööstuslik majonees, ketsup, buljongikuubikud, veiniäädikas, suhkrustatud apelsin, sidrunikoored, curry, tööstuslikud maitseained, kondiitri- aroomid, worchester-kaste.
    • ALKOHOOLSED TOOTED: kõik punased ja valged veinid, vahuveinid, sampanjad, brändi, konjak, sherry, cinzano, vermut, portvein, kõik munal ja pähklitel baseeruvad liköörid.
    • PÄHKLID: pähkel, kreeka pähkel, maapähkel, maapähkliõli, maapähklivõi.
    • TOIDUD: töödeldud liha, viinerid, vorstid, vürtsiliha, pasteet, marinaadid, marineeritud vürtsid ja piprad, pähkleid ja sokolaadi sisaldavad toidud.
    • TSITRUSVILJAD: puuviljakoored, apelsinimarmelaad, töödeldud mahlad, greip, sidrunid.
  14. On olemas ravimeid, mis süvendavad psoriaasi.
    • Näiteks: TETRACYCLIIN, CAPTOPRIL, CHLORTHALIDONI, GEMFIBROZIL
    • Mõningate psoriaatikute haigus süveneb, kui kasutatakse tetracycliini. Bulgaarias tehtud katsed näitasid, et 113-st patsiendist 10-l halvenes psoriaas pärast ravimi kasutamist. Muudeks võimalikeks psoriaasi süvendavateks või käivitavateks ravimiteks on beeta-blokaatorid (vererõhuravimid), liitium (depressiooniravim), indomethacin (artriidi ja malaariavastane ravim).
  15. Üritage olla vannis iga päev umbes 20 minutit. Vannivesi ei tohi olla väga kuum - soovitavalt võimalikult jahe, aga nii, et Te tunnete end veel mugavalt. See aitab koorida nahalt ketud ja niisutab nahka. Kohe pärast vannitamist kandke haiguskoldele kreemi või õli. Te ei pea ennast selleks täielikult ära kuivatama. Niiskele nahale kandes mõjuvad kreemid ja õlid paremini.
  16. Kasutage seepi, milles ei ole lisaaineid, lõhnaaineid ega liialt leeliseid. DOVE, CARESS, NEUTROGENA, puhtad ja looduslikud aaloe ja lanoliin on samuti head.
  17. Kui pesete juukseid, kasutage võimalikult mahedat sampooni. Kuivatades juukseid ärge hõõruge neid kõvasti, vaid püüdke neid kuivatada patsutades.
  18. Nahka niisutavaid kreeme kandke nahale rohkelt. Suvel kasutage päevituskreeme. Päikesekiirgus on kasulik, aga liildamine on ohtlik. Tuleb olla ettevaatlik, sest osa ravimitest võib tõsta naha valgustundlikkust. Konsulteerige nahaarstiga, enne kui lähete puhkusele ja plaanite korralikult päikest võtta.
  19. Kas teate, et Canadas on oktoober kuulutatud psoriaasialaseks teabekuuks ?
  20. Angiin võib põhjustada psoriaasi ägenemist. Seetõttu pöörduge otsemaid arsti poole, kui kurk hakkab haigeks jääma.
  21. Et suurendada tõrvaproduktide mõju nahale, laske nahale kantud tõrvatoodetel õhu käes kuivuda, enne kui riietute.
  22. Tõrvatoodetel on omadus kuivatada nahka. Seepärast on soovitav tõrvatoodetele kanda peale pehmendavaid ja niisutavaid kreeme nagu vaseliin jne.

KEELUD
  1. Ärge heitke meelt oma seisukorra tõttu. Tavaliselt teeb see olukorra veelgi halvemaks.
  2. Ärge häbenege ja varjake oma seisukorda seetõttu, et tunnete end inetuna. See ei ole nii ja Te ei ole psoriaasi tõttu inetu.
  3. Ärge häbenege kanda ujumisriideid ja lühikesi pükse. Teid hinnatakse selle põhjal, milline Te sisemiselt olete, aga mitte Teie välimuse järgi.
  4. Ärge hõõruge ravimeid nahale jõuga. Tehke seda hellalt ja soovitavalt karvade kasvamise suunas.
  5. Ärge kandke nailonit, polüestrit või mingit muud kunstmaterjali otseselt oma naha vastas. Need takistavad nahal hingamist ja ei ime endasse higi ja rasvu.
  6. Ärge ujuge tugevalt klooritatud vees. See võib ärritada Teie psoriaasi.
  7. Ärge laske oma nahal kuivuda ja seda eriti talvel, sest külm halvendab siis naha olukorda veelgi. Kodusest õhuniisutajast võib abi olla. Naha niiskena hoidmisest talvel võib Teile olla suur abi.
  8. Vältige naha vigastusi. Isegi sääse hammustus võib halvendada Teie olukorda. Kui miski sügeleb, ÄRGE KRATSIGE.
  9. Ärge ärritage oma nahka kemikaalidega, vaid kasutage kummikindaid. Näiteks vältige otsest kokkupuudet nõudepesuainetega. Soovitav on kummikinnaste sees kasutada puuvillaseid kindaid.
  10. Ärge unustage, et psoriaas on geneetiliselt edasikanduv haigus.
  11. Ärge peske pesu kangete pesupesemisvahenditega, nagu näiteks TIDE. Kui Te neid siiski kasutate, siis pange neid pesumasinasse vähem kui kasutajajuhendis kirjas on. Võimaluse korral kuivatage pesu õues. Valgendajad, pehmendajad jne. mõjuvad psoriaatiku nahale tavaliselt ärritavalt.
Eelpooltoodud soovitused ja keelud ei ravi Teie psoriaasi, kuid peaks aitama Teil psoriaasiga toime tulema. Head pealehakkamist !

Lühendatult: The Nipissing-North Bay Chapter of the Canadian Psoriasis Foundation North Bay, Ontario, Canada October 1995)

Eesti Psoriaasi Liit
PK 674, EE0026 Tallinn

© 1998 Eesti Psoriaasi Liit