Ketu 1/95 (3) Psoriaasi_Liit
Eesti Psoriaasi Liit

Psoriaasirakkude Pank

7.5.1994 avati Dallases (USA) Rahvuslik Psoriaasirakkude Pank. Selles pangas ei teostata rahalisi tehinguid ega sinna ei talletata raha. Sellesse panka talletatakse psoriaasihaigete geene. See on avatud pank, mis tähendab, et pangas olev materjal on kättesaadav asjast huvitatud uurijatele kogu maailmast, kergendamaks psoriaasi geeniuuringuid. Loodetakse, et geneetilise materjali kättesaadavus tõstab huvi uuringute vastu psoriaasi vallas. USA Psoriaasi Liit (National Psoriasis Foundation) hankis panga loomiseks raha, korraldades kihlveo-lotosid ja saades rahalist toetust eraisikutelt.

Panka püütakse koguda erinevate põlvkondade geneetilist materjali samast perekonnast. Kogutakse vereproove, perekonna ajalugu ning haiguslugusid kõikide perekonnaliikmete kohta.

Esimese poole aastaga on kogutud vereproove 250-lt inimeselt, peamiselt suurtest psoriaasihaigete perekondadest. Isikute nimed, kellelt proovid ja muud andmed on kogutud, peetakse saladuses.

Geenid juhivad otseselt protsesse organismi rakkudes. Seetõttu võib arvata, et naha taastumisprotsessi kiirenemisele mõjub teatud geen või geenid. Seepärast loodetaksegi, et Psoriaasirakkude Panga uuringud aitavad leida vastavat geeni või geene.

Enamus psoriaasiravimeid on leitud juhuse läbi, töötades välja ravimeid teiste haiguste vastu. Kui leitaks psoriaasi põhjustav geen, oleks võimalik välja töötada ravimeid või ravimeetodeid psoriaatiliste protsesside pidurdamiseks või koguni peatamiseks.

Kuna Psoriaasirakkude Pank (National Psoriasis Tissue Bank - NPTB) on avatud pank ja kättesaadav kõigile asjasthuvitatud uurijatele kogu maailmas, siis toome allpool ära kontakttelefoni ühenduse võtmiseks +1-800-7239166 ja USA Psoriaasi Liidu aadressi: National Psoriasis Foundation, 6600 SW 92nd Avenue, Suite 300, Portland, Oregon 97223 USA; fax: +1-503- 2450626.

Lühendatult USA Psoriaasi Liidu lehest NPF Bulletin May/June 1994

Tõenäoline geneetiline süüdlane leitud ?

Kasutades Psoriaasirakkude Pangast saadud vereproove õnnestus USA teadlastel lokaliseerida geen, mis võib olla psoriaasi tekke põhjuseks. Vastav teade avaldati ajakirja Science käesoleva aasta 20. mai numbris.

Uuringutes kasutati kaheksa psoriaasihaigete perekonna vereproove, haiguslugusid ja sugupuud. Otsitav geen leiti 17. kromosoomis. Üks geen selles kromosoomis osutus üsna suure tõenäosusega nõndanimetatud "psoriaasi geeniks". Kuid kõikide uuritud perekondade puhul ei leitud otsest seost selle geeniga. Seetõttu arvatakse, et mitu geeni on süüdi psoriaasi tekkes, igal juhul on vajalikud täiendavad uuringud.

Varasemad psoriaasi geneetilised uuringud on viidanud, et psoriaasi tekkepõhjus on 6. kromosoomis, kuid vaid kahes perekonnas leiti seoseid sellega ja seegi seos oli nõrk.

Lühendatult USA Psoriaasi Liidu lehest NPF Bulletin July/August 1994

Psoriaasihaiged soovitavad

Ravimite kasutamist võib psoriaasi ravil tunduvalt vähendada, kui järgida allpool toodud soovitusi:
  • Vähemalt tund aega iga päev jalgrattasõitu või muud füüsilist koormust
  • Sealiha või muude kõrge rasvasisaldusega toiduainete vältimine
  • Toore juurvilja ja puuvilja söömine, naturaalsete (mitte sünteetiliste) vitamiinide ja mineraalainete kasutamine
  • Normaalse kehakaalu säilitamine
  • Stressi minimiseerimine
Sellistest soovitustest kinnipidamine üksnes ei vähenda psoriaasi, vaid peab teid ka heas vormis.

Ravim hai kõhrest

Miks looduslike ravimite tootmine ja müümine ei taha jalgu alla võtta? Põhjuseks on tihti see, et looduslikke aineid ei ole võimalik patenteerida, mistõttu kallid uuringud ning ravimi müümiseks vajalike katsete tegemine oleks ravimifirmadele kulukas ning selliste ravimite tootmine tooks vähe kasumit (ühed maksavad kinni uuringud ja tehnoloogia väljatöötlused, teised saavad rikkaks). Sel põhjusel on paljud looduslikud ravimid jäänud ilma suurema tähelepanuta ja seda täiesti ülekohtuselt.

Üheks selliseks näiteks oleks hai kõhrest valmistatav ravim psoriaasi raviks. Teatavasti ei esine haikaladel vähki. Vähki aga peetakse oma olemuselt väga sarnaseks psoriaasiga. Uuringud ongi näidanud, et hai kõhrest valmistatud ravimid on aidanud leevendada psoriaatilise artriiti ja ka muid psoriaasi vorme. Uuringud aga ei saa kuidagi tuult tiibadesse, sest puudub toetus suurte ravimifirmade poolt.

Hai kõhrest valmistatud ravim peab olema väga kvaliteetne ja tehnoloogiliselt õigesti valmistatud. Peamine on see, et kõhres olevat proteiini ei rikutaks. Kõhr jahvatatakse maksimaalselt peeneks, et oleks inimorganismi poolt kergesti vastuvõetav.

Hai kõhr sisaldab üle viiekümne protsendi proteiini ja kaltsiumit, ainult 10% süsivesikuid ja rasva ei sisalda üldse. Mõningate hailiikide kõhr sisaldab ka parkaineid. Sellest aga ravimit valmistada ei soovitata.

Seni ei ole leitud kõrvalmõjusid hai kõhrest valmistatud ravimi, Cartilade, kasutamisel. Ainsana on täheldatud mõningaid seedehäireid, kui ravimit on kasutatud suurtes annustes vähi raviks.

Ravimit soovitatakse kasutada 15-30 grammi päevas kuni psoriaas nahalt kaob. Kui 4-6 nädala jooksul ravimi kasutamine tulemust ei anna, siis võib arvata, et see ravim ei aita. Ravimi kasutamisel pidage tihedalt kontakti oma nahaarstiga.

Ravimi Cartilade kasutamisel on aga üks suur puudus: see on kallis. Kuuajaline ravikuur võib maksma minna ligi 6000 krooni.

Lühendatult USA Psoriaasi Liidu lehest NPF Bulletin May/June 1994

Ditrastick

Ditranol on juba pikemat aega olnud üheks tõhusamaks psoriaasi ravimiks haiglatingimustes. Peamiselt on seda kasutatud salvina. Kodustes tingimustes on selle kasutamisel seni takistuseks olnud ditranoli omadus kõike ümbritsevat põhjalikult värvida ja tervele nahale sattudes seda kahjustada.

Ravimite tehas "Orion" valmistab ditranoli koduraviks sobivat Ditrastick-pulgakesi. Ditrastick on jäik parafiinist valatud pulk, millega on lihtne annustada ditranoli just vaid haiguskoldele. Sellega vähenevad tunduvalt terve naha kahjustamise ja värvimise võimalused. Ditrastick-pulki on erineva tugevusega. Ravi alustatakse alati nõrgemast 1,5%-lisest. Kui ravitulemused 1-2 nädalase kasutamise järel nõrgenevad ja nahk ditranoli suhtes pole tundlik, siis minnakse üle 3%-lisele Ditrastick-pulgale. Nõrgematest pulkadest piisab tavaliselt õhukeste haiguskollete raviks.

Ravi:
  1. Enne ravi alustamist Ditrastick-pulgaga tuleb haiguskolletelt eemaldada ketud, sest ükski ravi ei mõju läbi kettude. Selleks kasutada paaril päeval enne ravi algust 2-3 korda päevas aluskreeme, salitsüülvaseliinsalvi või siis toiduõli. Kindlasti konsulteerida enne ravi algust nahaarstiga.
  2. Enne kasutamist lugege kindlasti ravimiga kaasasolevat õpetust.
  3. Vahetult enne ravimi kandmist haiguskolletele on soovitav nahka pesta ning kuivatada, et suurendada ravimi toimet. Ditranoli kasutatakse üks kord päevas (soovitavalt õhtul).
  4. Psoriaasilaikudele kantakse ravim õrnalt hõõrudes. Kui nahale ilmuvad ravimi purukesed, siis on ravimit hõõrutud liiga tugevalt. Ärge hõõruge edasi-tagasi liigutustega.
  5. Ravimit kantakse rangelt vaid haiguskoldele.
  6. Ravimil lastakse toimida 20 - 30 minutit. Seejärel eemaldatakse imendumata ravim paberist salvrätiga, misjärel pestakse nahk sooja vee või happelise seebiga. Leeliselise seebiga pestes võib nahk kergemini värvuda.
  7. Et vältida naha liigset kuivumist, kasutatakse lõpuks mõnda aluskreemi.
  8. Kui nahal tekib punetust või põletikku, siis pea üks või paar päeva vahet. Sel ajal määri haiguskoldeid aluskreemi või kortisoonsalviga.
  9. Ravi kestab kuni psoriaasilaigud on muutunud õhukeseks või siis kadunud täielikult. Enamikel haigetest toimub see 8 nädala jooksul. Ravi jooksul värvunud nahk muutub normaalseks tavaliselt ravi lõppedes. Sõltuvalt haiguskollete suurusest kulub nädalas 1-3 Ditrastick-pulka.
  10. Ditrastick-ravi võib arsti ettekirjusel ühildada teiste ravimeetoditega.
  11. Ravimi pesemise järel nahalt võib viibida päikese käes.
Kõrvaltoimed: Ditranol põhjustab kõikidel patsientidel terve naha põletikureaktsiooni. Tavaliselt on see tugevaim ravi esimestel päevadel. Ditranol värvib terve naha, riided ja ka sisustuse pruunikaks, mistõttu olge hästi ettevaatlikud.

Vastunäidustused: Ditranol ei sobi näo, rindade, rindade aluste, liigeste sisekülgede ja suguelundite raviks. Samuti ei sobi see patsientidele, kellel on ülitundlikkus ditranoli suhtes.

Ettevaatlikud ditranoli kasutamisel peavad olema haiged, kelle nahk on õhuke ning valgusetundlik. Ditranoli kasutamist peaks vältima psoriaasi ägedal perioodil ja tugeva põletikuga haigusvormide puhul.

Tähelepanuks: Ditranol on tervet nahka ja limaskesti ärritav aine. Vältige Ditrastick-pulga kokkupuudet sõrmedega ja peske hoolikalt käsi pärast raviprotseduure. Kui ditranol satub silma või limaskestadele, siis loputage neid suure hulga külma veega.

Eesti Psoriaasi Liit
PK 674, EE0026 Tallinn

© 1998 Eesti Psoriaasi Liit